Učimo se – Vrvi in vozli
Glavni pomen izraza vozel je zanka na vrvi, v praksi pa pomeni tudi način združevanja dveh vrvi in še zanako, s katero navežemo vrv na nek predmet.
Glavni pomen izraza vozel je zanka na vrvi, v praksi pa pomeni tudi način združevanja dveh vrvi in še zanako, s katero navežemo vrv na nek predmet.
Vrvi in njihove konce, ki jih ne uporabljamo, vedno zvijemo. Prepogibi jih poškodujejo, zaradi vozlov pa se zagozdijo v škripcih. Pri zvijanju uporabljamo obe roki; vrv držimo, recimo, z levo roko in jo navijamo z desno. Razširimo roki, da dobimo dolžino prek telesa in ju približamo, da naredimo zanko. V zvijanju vrvi se boste lahko preizkusili tudi na tečaju za čoln, kjer vam bo učitelj pokazal zvijanje v praksi. Spodaj pa si lahko pogledate tudi posto
Preden vržemo vrv, jo vedno ponovno zvijemo in se prepričamo ( presoja na oko), ali je dovolj dolga, da bo dosegla obalo oz. drugo barko. Nekaj ovojev zadržimo v eni roki, preostanek bolj drobno zvite vrvi vržemo tako, da z roko zanihamo in z ramo sledimo odvrženi vrvi. Merimo precej višje od tarče, sprostimo vrv v dlani, da se lahko razvija. Na tak način lahko vržemo tudi rešilni obroč s čolna in tako pomagamo osebi iz vode. Kako poteka reševanje osebe iz vode, pa vam bo podrobno razložil učitelj na tečaju za čoln.
Pašnjak naredimo tako: z delovno roko primemo vrv kakšnih 15cm pred koncem in konec prekrižamo prek vrvi; delovna dlan je obrnjena navzdol, z drugo roko držimo tekočo vrv, vmes je zanka.
Ženski vozel uporabljamo za spajanje dveh enako debelih vrvi. Je enostaven za izdelavo a ni preveč uporaben, saj je za razliko od moškega vozla manj zanesljiv in ga je težje razvezati. Uporabljamo ga pri podaljševanju vrvi, podvezovanju jader…
Naredimo ga tako, da najprej naredimo en polvozel, kateremu sledi še drugi polvozel v obratni smeri.